Product information
Blindflange
EN 1092-1 type 05
PN10/16/40 DN40 1.4404 (316L)
Properties
| Dimensions: | DN40 (ø 44,5 mm), DN40 1,5" (ø 48,3 mm) |
|---|---|
| Material type: | 316 (L) |
| Pressure stage: | PN10, PN16, PN40 |
| Number of holes: | 4 x M16 |
| Outside diameter (mm): | 150 |
| Hole spacings: | 110 mm |
Product information
| Weight | 2.09 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 18 |
|---|---|
| Dimension B | 150 |
| Dimension C | |
| Dimension D | |
| Dimension E | 110 |