Product information
Blindflange
EN 1092-1 type 05
PN40 DN100 1.4404 (316L)
Properties
| Dimensions: | DN100 (ø 114,3 mm) |
|---|---|
| Material type: | 316 (L) |
| Pressure stage: | PN40 |
| Number of holes: | 8 x M20 |
| Outside diameter (mm): | 235 |
| Hole spacings: | 190 mm |
Product information
| Weight | 5.65 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 22 |
|---|---|
| Dimension B | 235 |
| Dimension C | |
| Dimension D | |
| Dimension E | 190 |