Product information
Blindflange
ASTM A-182
3" 300lbs AISI 1.4404 (316L)
Properties
| Dimensions: | 3" (ø 88,9 mm) |
|---|---|
| Material type: | 316 (L) |
| Pressure stage: | 300lbs |
| Number of holes: | 8 |
| Outside diameter (mm): | 209.5 |
| Hole spacings: | 168,1 mm |
Product information
| Weight | 0 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 42,9 |
|---|---|
| Dimension B | 209,5 |
| Dimension C | |
| Dimension D | |
| Dimension E | 168,1 |