Product information
Aluminium Blindflange
EN 1092-1 type 05
Epox coating PN10 DN150
Properties
| Dimensions: | DN150 6" (ø 168,3 mm) |
|---|---|
| Material type: | Aluminium (Epoxy coating) |
| Pressure stage: | PN10 |
| Number of holes: | 8 x M20 |
| Outside diameter (mm): | 285 |
| Hole spacings: | 240 mm |
Product information
| Weight | 3.86 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 76090000 |
| 3.1 Certificate: | No |
Dimensions
| Dimension A | 285 |
|---|---|
| Dimension B | 285 |
| Dimension C | |
| Dimension D | |
| Dimension E | 240 |