Product information
Flat welding flange
EN 1092-1 type 1
PN10 DN250/273 1.4307 (304L)
Properties
| Dimensions: | DN250 10" (ø 273 mm) |
|---|---|
| Hole size (mm): | 273 |
| Material type: | 304 (L) |
| Pressure stage: | PN10 |
| Number of holes: | 12 x M20 |
| Outside diameter (mm): | 395 |
| Hole spacings: | 350 mm |
Product information
| Weight | 12.07 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 26 |
|---|---|
| Dimension B | 395 |
| Dimension C | 273 |
| Dimension D | |
| Dimension E | 350 |