Product information
Welding-neck Flange ANSI 300 lbs
1" 40S STD 1.4404 (316L)
Properties
| Dimensions: | 1" (ø 25,4 mm) |
|---|---|
| Hole size (mm): | 26.7 |
| Material type: | 304 (L) |
| Pressure stage: | 300lbs |
| Number of holes: | 4 |
| Outside diameter (mm): | 123.9 |
| Hole spacings: | 82,5 mm |
Product information
| Weight | 0 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 62 |
|---|---|
| Dimension B | 123,9 |
| Dimension C | 33,5 |
| Dimension D | |
| Dimension E | 88,9 |