Product information
Welding neck flange
EN 1092-1 type 11
PN40 DN150/168.3 1.4404 (316L)
Properties
| Dimensions: | DN150 6" (ø 168,3 mm) |
|---|---|
| Hole size (mm): | 168.3 |
| Material type: | 316 (L) |
| Pressure stage: | PN40 |
| Number of holes: | 8 x M24 |
| Outside diameter (mm): | 300 |
| Hole spacings: | 250 mm |
Product information
| Weight | 7.75 kg |
|---|---|
| Custom tariff code | 73072100 |
| 3.1 Certificate: | Yes |
Dimensions
| Dimension A | 75 |
|---|---|
| Dimension B | 300 |
| Dimension C | 168,3 |
| Dimension D | 26 |
| Dimension E | 250 |